COLA EXPERIMENTET BLIR TILL GELÉ

Experiment: Hur åt jag bara $ 2 per dag?

Uppfattningen att det är mycket dyrt att äta gott är fast förankrad i människors hjärnor. Faktum är att PP-recept ofta ser ut som en lista över ingredienser för att brygga en dryck, varav många är klart bortom den genomsnittliga storstadsborgen. Men det finns exceptionellt hälsosamma livsmedel, och det är möjligt att inte gå utöver det dagliga kaloriintaget utan att slösa bort hela budgeten. Fitnessbloggaren Tanya TGYM har bevisat detta från sin egen erfarenhet.

Flickan satte ett mål på bara $ 2 att köpa mat till kosten för hela dagen ...

  • Kycklingben 2 st. * 19,01 = 45,22 rubel.
  • Ägg 4 st. * 6,57 = 26,26 rubel.
  • Russin 40 gr. - 3,57 rubel.
  • Bovete 80 gr. - 2,38 rubel.
  • Havregryn 80 gr. - 4,28 rubel
  • Gröna bönor 120 gr. - RUB 14.15
  • Morot - 2,19 rubel.
  • Gurka - 19,29 rubel.
  • Säsongsäpple - 3,52 rubel.
  • Torkad persilja - 1,43 rubel.
  • En påse te - 2,38 rubel.

Totalt: 117,43 rubel (1,79 $).

Vilka rätter kan tillagas av en så blygsam uppsättning produkter?

Frukost

För en hälsosam frukost behöver du:

  • 80 gr. havregryn
  • 17 gr. russin
  • 1 ägg
Experiment: Hur åt jag bara $ 2 per dag?

Vetenskapligt tillvägagångssätt: 5 perfekta snabba frukostar

5 hälsosamma och hälsosamma recept för att hålla dig energisk energi på morgonen.

Experiment: Hur åt jag bara $ 2 per dag?

Nutritionisten kommer att berätta: är superfood så coolt och vad man ska lägga till det i

Vilken trendig PP-produkt är det värt att lägga på ditt bord?

Häll kokande vatten över flingorna, tillsätt russin och låt sitta i fem minuter. Under denna tid kan du ha tid att koka ett ägg. Voila - den perfekta frukosten med alla nödvändigheter är klar.

Experiment: Hur åt jag bara $ 2 per dag?

Foto: istockphoto.com

Lunch

Den andra måltiden är lite mer komplicerad. Vi förbereder soppan och den andra.
För den första skär vi en halv morot och ett ägg. Ta några gröna bönor, kycklingben, persilja och salt.
Häll alla ingredienser i den beredda buljongen, salta efter smak och koka några minuter tills de är ömma.

Experiment: Hur åt jag bara $ 2 per dag?

Sweet Couple: Foods That Are Better Together Than Separately

Top Running Magazine Runner's World's mest användbara matkombinationer.

Experiment: Hur åt jag bara $ 2 per dag?

Korrekt näring i en restaurang: vad man ska äta för att inte skada din figur?

Vi berättar hur en hälsosam och välsmakande maträtt bör beredas och vad kommer att beställa i restaurangennågon känd hockeyspelare Alexei Yashin.

För det andra, låt oss laga bovete med kyckling. För att göra detta behöver du 80 gram spannmål, ett ben, de återstående morötterna och gurka.

Stek kycklingen med morötterna, koka bovete vid denna tidpunkt. Vi kan lägga till lite persilja för smak. För den bästa kombinationen av smaker och maximala vitaminer, servera med skivad gurka.

Experiment: Hur åt jag bara $ 2 per dag?

Foto: istockphoto.com

Middag

Stek resterande bönor med äggvitor och tillsätt kryddor. Denna lätta och lättberedda maträtt är perfekt till middag.

Dessutom finns ett äpple kvar till snacks hela dagen. Det kan delas upp eller ätas samtidigt.

Experiment: Hur åt jag bara $ 2 per dag?

Foto: istockphoto.com

Detta menyn med 5 måltider innehåller 1665 kcal, 122 gr. proteiner, 64 gr. fett och 192 gr. kolhydrater. Allt detta passar in i den dagliga normen, och produkterna innehåller användbara vitaminer och element som gör att kroppen kan fungera normalt under dagen.

Så myten att rätt kost är dyr har helt försvunnit. Och om du fortfarande inte tror, ​​försök att experimentera själv.

GÖR EGNA SHOTGLAS AV AHLGRENS BILAR EXPERIMENT

Tidigare inlägg Fitness med Thor: ny träningsapp från Marvel-stjärnan
Nästa inlägg Personlig erfarenhet: hur stretching hjälpte mig att komma i form